ING się dzieli i spłaca


Podział na dwie części i emisja praw poboru do akcji za 7,5 miliarda euro - to plany holenderskiej grupy bankowo-ubezpieczeniowej ING. Spółka podała, że zamierza jak najszybciej spłacić połowę swojego zadłużenia wobec rządu. W październiku ubiegłego roku grupa otrzymała od państwa 10 miliardów euro pomocy.

Inwestorom na GPW groziła już śmierć z nudów, kiedy pod koniec sesji handel ożywiły dane z USA. Obie zaskoczyły ekonomistów i obie w sposób pozytywny. Końcówka notowań w Warszawie wypadła więc pomyślnie. Kartel krajów - eksporterów ropy naftowej OPEC pozostawił bez zmian dotychczas obowiązujące limity dostaw surowca. Taką decyzję podjęto, choć niektórzy członkowie grupy wyrażali obawy, że produkcja ropy przez OPEC może być za wysoka. To pomysł wart rozważenia, ale najpierw debata w rządzie, parlamencie i z partnerami społecznymi - tak o ewentualnym podwyższeniu składki rentowej dla najbogatszych mówi szef zespołu doradców premiera Michał Boni. - To łatanie dziury budżetowej z kieszeni podatników - komentuje w TVN CNBC Biznes jeden z najbogatszych Polaków, Zbigniew Jakubas.Już za kilkanaście dni - 25 listopada w hotelu Intercontinental w Warszawie spotkają się eksperci i praktycy public relations na dorocznym kongresie PR FORUM, poświęconym trendom i innowacjom w komunikacji. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Lord Peter Chadlington- CEO Huntsworth Group oraz John Dalton - dyrektor London School of Public Relations Worldwide. Wyrównują się siły popytu i podaży na rynku EUR/USD, co sprawia, że postawienie jakiekolwiek prognozy dotyczącej przyszłego rozwoju sytuacji wiąże się z dużym ryzykiem. Z tego też względu przedstawię dwa warianty, które mogą wystąpić w dzisiejszej sesji. Firmy rodzinne radzą sobie z kryzysem lepiej niż inne. W Polsce działa ich ponad 200 tysięcy i jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wytwarzają ponad 10 procent produktu krajowego brutto.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu nieoczekiwanie spadła o 5 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 457 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Już niedługo na morza i oceany wypłynie największy, najbardziej imponujący i najnowocześniejszy statek świata. Oprócz "standardowego" wyposażenia - wielu restauracji, galerii handlowych, kortów tenisowych i boisk, siłowni i ścian wspinaczkowych, basenów ze zjeżdżalniami i scen teatralnych, w "Oazie mórz" na pasażerów czekają lunapark, lodowisko, muzeum i... amfiteatr z widokiem na ocean, w którym występować będą największe gwiazdy. Długo oczekiwane decyzje o pakiecie pomocowym dla Grecji nie przyniosły oczekiwanych skutków. Mimo oficjalnych weekendowych ustaleń oraz zapowiedzi, że wszystkie państwa biorące udział w pomocy mają do końca tygodnia przeprowadzić procesy decyzyjne, pozytywne nastroje nie powróciły.

Między 300, a 500 - tyle osób miałoby zostać zwolnionych z Polskiego Radia - w środę zarząd spółki zatwierdził harmonogram wprowadzania restrukturyzacji. Jak podkreślił rzecznik radia Radosław Kazimierski spółka przygotowuje się w ten sposób na trudne czasy. Główne indeksy naszego parkietu odreagowały dziś spadki z końca ubiegłego tygodnia. Widać jednak było, że zawdzięczają to rewelacyjnie zachowującemu się wskaźnikowi giełdy we Frankfurcie. Inwestorzy byli pod wrażeniem, przymykając oko nawet na zniżkujące kontrakty na amerykańskie indeksy. Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej o utworzeniu nowej komórki odpowiedzialnej za wzmocnienie dyscypliny budżetowej.Brak ważniejszych danych czy wydarzeń w dniu wczorajszym sprawił, iż rynki koncentrowały się na wcześniejszych wydarzeniach. Inwestorzy w Azji i Europie rozpamiętywali jeszcze decyzję RBI, ale nastroje zmieniły się o 180 stopni po otwarciu sesji na Wall Street. Indeksy akcji znów znalazły się w okolicach szczytów, co odczytano głównie jako reakcję na sukces prezydenta Obamy. Czas na rozliczenie się z fiskusem mija z końcem kwietnia. Wszystkie osoby, które dotychczas tego nie zrobiły, a w tygodniu nie mają czasu, deklaracje podatkowe będą mogły złożyć w najbliższą sobotę. Skarbówki w całej Polsce będą otwarte od 9 do 14. Kolejny dzień złoty zbiera pochwały - i wydają się, że są one zasłużone, bo nasza waluta w poniedziałek znów umocniła się o kilka groszy. Około południa jedno euro kosztowało już 4,02 zł. Głosy wątpiące w siłę naszej waluty są coraz cichsze i już słychać niemal tylko te, które mówią: będzie się umacniać.

Dolar zyskuje kosztem Europy. Euro podminowane


Zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją Grecji, wzrostem inflacji i stóp procentowych w Indiach oraz zmniejszającymi się dywidendami z akcji spowodowały w piątek spadki na Wall Street, po kilkudniowym okresie nieprzerwanych wzrostów. Spadły ceny ropy a dolar umocnił się wobec euro i innych walut.

Sąsiad Polski wprowadza wobec nas cła antydumpingowe


Białoruś wprowadziła cła zaporowe dla eksporterów włókna szklanego z Polski, Niemiec i Chin. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę zwalnia z ceł antydumpingowych rosyjskie firmy. Niezależni komentatorzy twierdzą, że to właśnie producenci z Rosji są największym zagrożeniem dla białoruskiego przedsiębiorstwa produkującego włókna szklane.

Europa wychodzi z recesji? Niemcy i Francja "na plusie"


Dwie największe gospodarki Europy zaskakują dobrymi wynikami PKB. Produkt Krajowy Brutto Francji i Niemiec wzrósł w drugim kwartale po 0,3 proc., choć w obu krajach spodziewano się spadku o 0,3 proc. Według analityków dane te potwierdzają tezę, że niemiecka i francuska gospodarka podnoszą się z upadku. A to dobrze wróży też Polsce.

Wydatki na prace rozwojowe w świetle zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych


W dniu 22 maja 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587), która wprowadziła m. in. zmianę zasad zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatników na tzw. prace rozwojowe. Zmiana dotyczyła treści art. 15 ust. 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej jako ustawa o CIT).

MSP: nie odbędzie się aukcja udziałów czterech spółek


Nie odbędzie się zaplanowana na poniedziałek aukcja sprzedaży udziałów czterech spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował resort skarbu. Inwestorzy nie złożyli żadnych ofert.

MFW: Strauss-Kahn ufa w perspektywy gospodarki hiszpańskiej


Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn zapewnił w piątek, że "pokłada wielką ufność" w perspektywy gospodarki hiszpańskiej "w średniej i dalekiej perspektywie".

Pracodawca ma rozliczyć ci podatek? Spiesz się!


Jeśli chcemy, by to pracodawca nas rozliczył z podatku za rok 2009, to w piątek mija czas na złożenie u niego deklaracji PIT-12. Pracodawca musi wtedy przygotować i przesłać w naszym imieniu PIT-40. Ale rozliczenie w takiej formie jest korzystne jedynie, gdy nie korzystamy z ulg podatkowych.

Iceland unveils new Icesave proposal to creditors


Iceland on Monday presented Britain and the Netherlands with a new proposal for repaying more than $5 billion lost in Icelandic bank accounts in a last-ditch attempt to resolve the lingering dispute.

BPS rekomenduje "kupuj" Eneę


- Analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS, w raporcie z 9 czerwca, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Enei od zalecenia "kupuj", wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 19,63 zł.

W Sejmie o starym szwedzkim mięsie


Obrót 26-letnim szwedzkim mięsem w puszkach był prowadzony w naszym kraju niezgodnie z prawem - relacjonował w piątek w Sejmie główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła. Dodał, że sprawę wyjaśniają organy ścigania.

Nastroje konsumenckie w sierpniu polepszyły się - GfK Polonia


Barometr Nastrojów Konsumenckich w sierpniu wzrósł o 5,7 pkt do poziomu -17,8 pkt, a ten wynik pozwala prognozować wzrost w kolejnych miesiącach - wynika z badania GfK Polonia.

Oferty na dokończenie Terminalu 2 na Okęciu może złożyć 8 z 9 chętnych firm


Osiem firm, w tym Budimex Dromex, Mostostal Warszawa i Polimex Mostostal, zainteresowanych dokończeniem budowy Terminalu 2 na warszawskim Okęciu może do 1 grudnia złożyć oferty w tym przetargu - poinformowało w komunikacie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL).

Media: Chiński SWF zwiększy inwestycje dziesięciokrotnie


Chiński państwowy fundusz majątkowy (sovereign wealth fund, SWF) zwiększy w tym roku swoje nowe zagraniczne inwestycje mniej więcej dziesięciokrotnie w stosunku do poprzedniego roku, reagując w ten sposób na sygnały wskazująca na fakt, iż globalna gospodarka zaczęła odbijać się od dna, powiedział w wywiadzie prasowym jeden z głównych menadżerów tej instytucji.

Eksport szwajcarskich zegarków spadł w VII o 26 proc.


Eksport szwajcarskich zegarków spadł w lipcu o 25,9 proc. rdr, pod względem wartości sprzedaży - poinformował w czwartek w komunikacie Federalny Urząd Celny.

Ararat wyrośnie w Warszawie


Na parkiecie w Warszawie ma się pojawić armeński Ararat Bank - pierwsza spółka z tego regionu. Przedstawiciele giełdy zapowiadają na 2010 rok debiut także kilku nowych zagranicznych firm.

Jutrzenka planuje emisję akcji do private equity na przejęcia


Akcjonariusze Jutrzenki zdecydują o upoważnieniu zarządu do emisji akcji w ramach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, a także o warunkowej emisji do 83,3 mln akcji serii D. Spółka chce pozyskać środki na przejęcia - podała Jutrzenka.

Lewe faktury warte kilkaset mln zł


Kilkaset milionów złotych to łączna wartość brutto wprowadzonych w ubiegłym roku do obrotu fikcyjnych faktur, wykrytych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach. Z fikcyjnymi fakturami, za pomocą których przedsiębiorcy próbują uniknąć podatków lub wyłudzić ich zwrot, kontrolerzy spotykają się coraz częściej.

Dzień podporządkowany publikacjom makro


Mimo wczorajszego szybkiego wzrostu i walki z poziomem 1,50, główna para ostatecznie zawróciła w kierunku poziomu 1,49.

Nikkei 225 wzrósł o 0,01 proc.


Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,01 proc. i wyniósł 9.871,68 pkt.

Złoty w nadchodzących dniach może testować poziom 4,07 za euro


W najbliższych dniach złoty może testować poziom 4,0700-4,0750 za euro, zaś kluczowym czynnikiem będzie indeks Dow Jones - oceniają analitycy. Ich zdaniem próba złamania poziomu 4,07 za euro się nie powiedzie. Na rynku długu dilerzy oczekują, że krótki koniec krzywej będzie silniejszy od długiego końca. W ocenie ekspertów dane krajowe ogłaszane w tym tygodniu będą istotne dla rynków waluty i obligacji tylko w przypadku, gdyby znacznie odbiegały od konsensusu.

Ceny miedzi mocno w górę w Chinach


Ceny miedzi mocno wzrosły na giełdzie metali w Szanghaju, po powrocie inwestorów na rynek po tygodniowej, noworocznej przerwie - podają maklerzy.

W 2009 r. pracę straciło ponad 4 mln osób


W kryzysowym 2009 roku pracę straciło w Unii Europejskiej 4,02 mln osób; najmniej procentowo w Niemczech i w Polsce - podało unijne biuro statystyczne Eurostat.

Na jakie spółki stawiają OFE?


Zarządzający OFE przeważają w portfelach akcje banków, spółek energetycznych i budowlanych. Z kolei sektor paliwowy, metalowy i telekomunikacja są niedoważone - wynika z opublikowanego w piątek raportu Analiz Online.

Korzystniejsze warunki na zakup TFI


Zniżki w opłatach manipulacyjnych, elastyczność w zakresie wpłat czy obniżone progi "wejścia" - takie są korzyści z uczestnictwa w programach systematycznego oszczędzania przygotowanych przez TFI. Nie wszystkie oferty są jednak atrakcyjne pod względem liczby dostępnych funduszy inwestycyjnych czy możliwości zmiany strategii inwestycyjnej - wynika z analizy Expander - Niezależnego Doradcy Finansowego przygotowanej z okazji kończącego się Światowego Tygodnia Oszczędzania.

Pomyśl, zanim klikniesz


13-latka, od której poznany w sieci mężczyzna zażądał nagich autoportretów. 15-latek, który zmusił kolegę do tzw. "innej czynnej seksualnej", wszystko nagrał telefonem i rozpowszechniał w internecie. To tylko niektóre z licznych przykładów cyberprzestępczości. "Pomyśl, zanim wyślesz!" - pod tym hasłem obchodzony jest międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.