U.S. wants constructive talks on China's currency


The United States wants constructive not confrontational talks with China about the value of its currency, a top State Department official said of an issue that has added to recent Sino-U.S. strains.

- Kryzys doprowadzi ostatecznie do wojen i ekstremalnej drożyzny - uważa Marc Faber, znany szwajcarski ekonomista, który ze względu na bezustannie pesymistyczne podejście do rynków zyskał przydomek Dr Doom (dr Zagłada). Według niego świat nie wyciągnął żadnych wniosków z ostatnich wydarzeń. Spółka zależna BBI Development uzyskała pozwolenie na budowę I etapu projektu Koneser na warszawskiej Pradze - poinformował BBI Development w środowym komunikacie. Grupa FERRO, producent armatury oraz komponentów instalacji sanitarnych i grzewczych, opublikowała dziś ostateczną cenę emisyjną.Resort skarbu spodziewa się pod koniec czerwca ofert wiążących w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego - Adamów i Konin - powiedział w piątek wiceminister skarbu Jan Bury. Wspieranie przez UE, także finansowe, budowy połączeń między systemami energetycznymi państw członkowskich, większa solidarność w obliczu ewentualnego kryzysu gazowego, a nawet nowy traktat energetyczny - to niektóre pomysły polskich i hiszpańskich europosłów. W opublikowanym wczoraj protokole z ostatniego posiedzenia FED znalazły się obawy o sytuację na rynku pracy. Kilku członków podkreśliło, że dopóki sytuacja konsumentów nie ulegnie poprawie, tak długo nie można liczyć, że wydatki konsumpcyjne będą stale rosły, a zacieśnienie polityki monetarnej może być ryzykowne.

Za jakieś 10 lat w Polsce stanie pierwsza elektrownia atomowa. - Do końca przyszłego roku chcemy wybrać finalne konsorcjum i wybrać technologię, którą będziemy chcieli budować w Polsce - zapowiada prezes PGE Tomasz Zadroga.

O aktualnej sytuacji w KGHM i rządowym planie sprzedaży 10 proc. udziałów Skarbu Państwa w miedziowym holdingu rozmawiali w poniedziałek szefowie sekcji Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Platforma Mediowa Point Group, na czas rozmów z potencjalnymi partnerami, zawiesza uruchomienie projektu Machina TV - podała PMPG w piątkowym komunikacie.

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE stanęła w czwartek po stronie Polski, proponując odrzucenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko stosowaniu w Polsce obniżonej stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce. Rozpoczynający się tydzień w odróżnieniu od ostatniego, jest bogaty w znaczące publikacje makroekonomiczne. Teoretycznie więc wszystko może się zdarzyć. W praktyce najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada wzrosty na giełdach, zwyżkę cen surowców oraz umocnienie europejskich walut w relacji do dolara. Wieść o wsparciu Dubai World kwotą 10 mld dolarów ze strony emiratu Abu Dhabi poprawiła nastroje na rynkach, ale wzrosty były skromne.Walt Disney Co. przejmie nowojorskie wydawnictwo Marvel Entertainment Inc. za 4 mld USD w akcjach i gotówce. Hulk, Iron Man i Spider-Man znajdą się w ten sposób w stajni Disneya. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2010 r. wyniosła rdr 1,6 proc. wobec 1,9 proc. w kwietniu 2010 roku - podał NBP w komunikacie. Ku uciesze Francuzów, międzynarodowa sieć wypożyczalni samochodów w swojej najnowszej reklamie natrząsa się ze wzrostu francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - donosi w środę agencja dpa.

Złoty zyskuje na fali poprawy nastrojów


Wzrosty na europejskich giełdach oraz powrót EUR/USD powyżej poziomu 1,37 dolara, pozytywnie wpływają na złotego. O godzinie 11:45 kurs USD/PLN testował poziom 2,9717 zł, rosnąc o 4,4 gr. Kurs EUR/PLN natomiast zyskiwał 3,8 gr, testując poziom 4,0785 zł.

Ukraina mniej się kurczy


Spowalnia tempo spadku ukraińskiego PKB. W III kwartale gospodarka tego kraju skurczyła się o 15,9 procent rok do roku, po spadku o 17,8 procent w poprzednich trzech miesiącach tego roku.

Bój się prezesie - wraca korupcja!


Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

PKP Intercity i PR muszą zapłacić za korzystanie z torów


Jeżeli dwóch największych przewoźników pasażerskich - Przewozy Regionalne i PKP Intercity - nie ureguluje zadłużenia wobec PKP Polskich Linii Kolejowych, to zarządzającej torami spółce grozi utrata płynności - poinformował rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

Na Wall Street czekają na koniec I kwartału


Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła minimalne zmiany głównych indeksów, a inwestorzy dokonywali ostatnich korekt w swoich potfelach w oczekiwaniu na koniec pierwszego kwartału. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,11 proc. do 10.907,34 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu od końca sierpnia 2008 roku.

Złoty może się umocnić w środę, o ile dane z USA nie rozczarują


W środę rano złoty lekko umocnił się wobec euro i dolara. Polskiej walucie sprzyja przede wszystkim wzrost kursu euro wobec dolara, co jest efektem polepszenia nastrojów globalnych. Analitycy oceniają, że dla sytuacji na rynku kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy.

Eureko uratuje Grada przed dymisją?


Wszystko wskazuje na to, że wbrew zapowiedziom szefa rządu Aleksander Grad, choć poniósł stoczniowe fiasko z Katarczykami, utrzyma stanowisko. Dlaczego? Bo minister skarbu ma inne poważne zadanie - wciąż negocjuje z Eureko, holenderskim udziałowcem PZU. Stawką tych negocjacji może być 7,5 miliarda złotych, które zasiliłyby państwową kasę.

Forbes: Angela Merkel znów najbardziej wpływową kobietą świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz czwarty z rzędu została uznana przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływową kobietę świata. Tuż za nią po raz drugi uplasowała się prezes amerykańskiej Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) Sheila Bair, której rola wyraźnie wzrosła w związku z kryzysem finansowym. W rankingu zadebiutowała na 40. pozycji Pierwsza Dama USA Michelle Obama, wyprzedzając o kilka lokat sekretarz stanu Hillary Clinton.

W.Brytania: d 6 do 9 kwietnia strajk na kolei


Pracownicy zarządzającej brytyjską infrastrukturą kolejową spółki Network Rail przeprowadzą w dniach od 6 do 9 kwietnia strajk w proteście przeciwko planowanym zmianom warunków pracy i redukcji zatrudnienia - poinformowały w czwartek kolejowe związki zawodowe.

Szczodra firma, czyli prezenty w koszty?


Czy przedsiębiorca, który rozdaje klientom prezenty reklamowe, może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów? 6 października br. w interpretacji indywidualnej wypowiedział się na ten temat Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sprawa o sygn. IPPB5/423-432/09-6/JC).

Urzędnicy nie dostali podwyżek, zapowiadają strajk


Kraje członkowskie wciąż nie znalazły porozumienia w sprawie indeksacyjnej podwyżki w wysokości 3,7 proc. dla unijnych urzędników. Na czwartek kilkuset pracowników Rady UE zaplanowało nowy strajk.

Budimex wybuduje centrum konferencyjno - hotelowe za 97 mln zł


Budimex podpisał umowę na wybudowanie centrum hotelowo - konferencyjnego za 97 mln zł netto - poinformował spółka we wtorkowym komunikacie.

Techniczna słabość


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a WIG-20 testował ostatnie minimum na 2334 pkt. Nieznacznie powyżej tego poziomu pojawił się popyt, co jest zrozumiałe, gdyż wynika on z 61,8% zniesienia wzrostu z 2165 do 2619 pkt.

Powraca apetyt na ryzyko, co nieznacznie umocni złotego


Po słabszych sentymentach na rynkach nastroje inwestorów zaczynają się poprawiać, a wraz z nimi zwiększa się apetyt na ryzyko, co może umocnić złotego do poziomu 4,17/EUR - uważają ekonomiści.

Apel do premiera o zmianę finansowania przedszkoli


Rzecznik praw dziecka i Związek Nauczycielstwa Polskiego postulują, by przedszkola były finansowane z budżetu państwa i dostępne dla wszystkich dzieci. Spełnienie tego postulatu kosztowałoby ich zdaniem 3 mld zł rocznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce może dojść do wielkich fuzji i przejęć


Fuzje banków w Polsce są nieuniknione - pisze gazeta giełdy "Parkiet" powołując się na finansistów z firmy doradczej McKinsey. Nie są oni jednak zgodni, kiedy to nastąpi.

Millennium DM szacuje wartość PZU


Analitycy Millennium DM w swoim raporcie oszacowali wartość akcji PZU metodą porównawczą na 314,9 zł, a metodą dochodową na 341,2 zł.

Portugal govt firm on austerity despite union threats


Portuguese union leaders pledged on Tuesday to step up protests against the government's austerity plan, but the Socialist administration, under pressure to shore up public finances, said it would not back down.

Wszystkie stany powinny wziąć udział w programie dla osób nieubezpieczonych


Rząd Baracka Obamy bada opinie poszczególnych stanów, by ustalić czy dołączą do programu o wartości pięciu miliardów dolarów, mającego na celu objęcie ubezpieczeniem osób z przewlekłymi z chorobami, które zostały wykluczone przez prywatne firmy ubezpieczeniowe lub firmy te naliczały zbyt wysokie składki.

PSE: za dużo mocy z wiatraków


PSE Operator i operatorzy sieci dystrybucyjnych wydali do tej pory warunki przyłączenia dla 12,3 tys. megawatów mocy z farm wiatrowych. Na rozpatrzenie czekają wnioski inwestorów, którzy chcą uzyskać warunki przyłączenia dla kolejnych 53 tys. MW. Łącznie to blisko trzy razy tyle, ile wynosi krajowe zapotrzebowanie na prąd w szczycie - powiedziała prezes PSE Operatora Stefania Kasprzyk.

MSP wskazuje na możliwość kontrwezwania na akcje Enei


MSP, które zakwalifikowało ofertę RWE AG do kolejnego etapu prywatyzacji Enei, liczy się z możliwością kontrwezwania na akcje tej spółki ogłoszonego przez innego inwestora - wynika z wypowiedzi ministra skarbu, Aleksandra Grada.

Do PSH Lewiatan dołączy 300 sklepów z lubelskiego Stowarzyszenia "Razem"


Lewiatan Holding oraz Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem" z Lublina zawarły umowę, na mocy której 300 sklepów zrzeszonych w stowarzyszeniu przystąpiło do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan - podał Lewiatan w komunikacie prasowym.

Wiosną Wizz Air wprowadzi opłaty za odprawę na lotnisku


Z początkiem kwietnia linia lotnicza Wizz Air rozpocznie pobieranie opłat za odprawę na lotnisku. Przewoźnik proponuje natomiast pasażerom darmową odprawę przez internet - podała spółka w środowym komunikacie.

PGE: Będzie potężna redukcja?


Mimo faktu, że emisja akcji Polskiej Grupy Energetycznej będzie jedną z największych ofert dla drobnych graczy w historii GPW, to drobni inwestorzy mogą się spodziewać sporej redukcji, nawet na poziomie 90 proc. donosi "Rzeczpospolita".

Bój się prezesie - wraca korupcja!


Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.