Resort rozwoju: 26,6 mld zł wydatków na projekty unijne


Od początku uruchomienia programów unijnych na lata 2007-13 wydatki na projekty polskich wnioskodawców wyniosły 26,6 mld zł, z czego Unia Europejska zrefinansuje 19,8 mld zł - poinformował w poniedziałek resort rozwoju regionalnego.

We Włoszech wykorzystano zaledwie co 70. dawkę szczepionki przeciwko nowej grypie, zakupionej dla 40 procent ludności przez ministerstwo zdrowia - podał w sobotę dziennik "Corriere della Sera". W Wielkiej Brytanii policja i służba zdrowia biją na alarm w związku z rosnącymi kosztami nadużywania alkoholu. W Szkocji władze są gotowe wprowadzić minimalne ceny na alkohol, tak jak to się ostatnio stało w Rosji. Minister skarbu opowiada się za dalszą prywatyzacją Lotosu. Przygotowywana jest zmiana strategii rządowej, która umożliwiłaby zejście SP poniżej 50 proc. w akcjonariacie spółki - poinformował Aleksander Grad, minister skarbu, w wywiadzie dla Wirtualnego Nowego Przemysłu.Polska liderem gospodarczym regionu - głosi najnowszy raport szwajcarskiego banku UBS. Zdaniem jego analityków, niedowartościowany obecnie złoty w ciągu roku się umocni, a pierwszej podwyżki stóp procentowych możemy oczekiwać najwcześniej w drugiej połowie 2010 roku. Spółka restauracyjna Polskie Jadło zdecydowała o odwołaniu prognoz ogłoszonych w prospekcie emisyjnym, poinformowała spółka w komunikacie w piątek Wczorajsze popołudnie przyniosło to, na co zapowiadało się już od kilku dni. Siła popytu nie była na tyle duża, by przebić się w okolice poziomu 1,51, dlatego przez kilka sesji kurs utrzymywał się jedynie ponad poziomem 1,50.

Nokia występuje przeciw Apple. Fiński koncern zwrócił się do Międzynarodowej Komisji Handlu w USA o wszczęcie dochodzenia w sprawie rzekomego pogwałcenia przez Apple siedmiu patentów. Rzecznik Nokii powiedział, że Apple narusza patenty jego firmy w niemal wszystkich swoich produktach - iPhonach, iPodach i komputerach.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,95 mln baryłek, czyli o 0,5 proc., do 362,52 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Spadku wartości złotego spodziewają się ekonomiści po szokującej zapowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego, że w przyszłym roku będziemy mieli rekordowy deficyt budżetu państwa - 52,2 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza".

Ministerstwo Skarbu Państwa, które dopuściło do badania Centrali Farmaceutycznej Cefarm Farmacol, EKO-BERRY i Polfarmex, czeka na wiążące oferty od inwestorów do 15 stycznia. Resort planuje zamknąć proces sprzedaży 85 proc. akcji warszawskiej firmy w I kwartale 2010 roku - poinformował rzecznik resortu Maciej Wewiór. Rekordową kwotę 380 mln zł przekazali w tym roku Polacy na organizacje pożytku publicznego (opp) w ramach 1 proc. podatku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Opp wsparło prawie 7,3 mln osób, czyli 28 proc. podatników. U.S. stock index futures pointed to a slightly higher open on Monday after AIG said it would sell its life insurance unit in Asia and deal looked near for a European Union bailout of Greece.Kernel Holding szuka aktywów do przejęcia na rynku rosyjskim - poinformowali przedstawiciele spółki podczas piątkowej telekonferencji. Nigdzie w UE poparcie dla energetyki jądrowej nie rośnie tak szybko, jak w Polsce. Ale nie wierzymy, że państwo zapewni bezpieczeństwo tej technologii. Aż trzy czwarte Polaków uważa, że rząd za mało informuje nas o atomie - pisze "Metro". Paliwowe stacje wzbogacą ofertę o usługi hotelowe - zapowiada "Puls Biznesu". Statoil, BP, Shell, Orlen i Lotos szykują noclegową ofensywę. Głównie przy autostradach.

Wracają obawy o perspektywy gospodarki


W środę dominują na razie w pesymistyczne informacje. Utrzymujące się obawy o europejski sektor bankowy ponownie windują w górę wyceny CDS'ów dla krajów PIIGS (w tym dla Grecji), a także rentowności obligacji.

Projekt o wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie - do komisji finansów


Sejmowa komisja finansów zajmie się rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych - zdecydował w piątek Sejm w głosowaniach. Projekt zakłada m.in., że wynagrodzenia osób na kierowniczych stanowiskach państwowych, m.in. prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, będą w 2010 r. na poziomie z grudnia 2008 r.

Jak rozliczyć jedzenie i picie?


Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w celu organizacji spotkań z kontrahentami obejmujące wydatki na nabycie napojów, posiłków lub drobnego poczęstunku stanowią dla pracownika lub kontrahenta przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu?

Rekordowy złoty


Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od dość mocnego otwarcia złotego. Już przed godz. 9:30 udało się sforsować poziom 4 zł za euro, podczas kiedy jeszcze dwie godziny wcześniej euro oscylowało wokół poziomu 4,05. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co stało za tak silnym ruchem naszej waluty.

Praca jeszcze szuka anglistów


W tak trudnych czasach niewiele dojrzałych kobiet zdobyłoby się na odwagę, aby z dnia na dzień wywrócić swoje życie do góry nogami i przenieść się na drugi koniec Polski. Niełatwo znaleźć nową pracę w "pewnym wieku", a do tego w kryzysie.

Europa oszczędza, ludzie zapłacą więcej


Ogłoszone niedawno w wielu krajach Europy programy zmniejszenia deficytu mają dać 300 miliardów euro, czyli 1 bilion 200 miliardów złotych oszczędności - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Nikkei hits 1-mth closing low, eyes on jobs data


Japan's Nikkei share average fell 1.3 percent on Thursday to its lowest close in a month, with Sony Corp and other exporters slipping as investors locked in profits on caution ahead of U.S. jobs data.

Przychody Budvar Centrum spadły do 25,9 mln zł w I-VII 2009 r.


Przychody ze sprzedaży producenta okien Budvar Centrum wyniosły 25,9 mln zł od stycznia do końca lipca 2009 r. w porównaniu z 30,4 mln zł w analogicznym okresie ub. roku, podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Skrzypek: w połowie 2010 roku inflacja ok. 2,5 proc.


W połowie 2010 roku inflacja spadnie do ok. 2,5 proc. - poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji prasowej po środkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

DM IDM SA obniżył cenę docelową dla akcji Millennium do 3,8 zł


DM IDM SA w raporcie z 9 listopada obniżył cenę docelową dla akcji Millennium do 3,8 zł z 4,1 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj".

Trichet zdecyduje o losie wspólnej waluty


W czwartek uwaga rynków finansowych przede wszystkim będzie koncentrować się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Inwestorzy będą również przyglądać się tygodniowym danym o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Czy flisacy kombinują?


Spore emocje (nie ukrywam, że także w naszej redakcji) wywołała informacja o tym, że flisacy pienińscy po niezwykle udanym sezonie, gremialnie poszli na bezrobocie. Jak to możliwe? Czy oni tak mogą? Generalnie zrodziło się podejrzenie, że coś tu jest nie tak, jak być powinno i flisacy najwyraźniej "kombinują", żeby wyciągnąć jakieś pieniądze od państwa. Poszedłem tym tropem.

Płace idą w górę, zatrudnienie spada wolniej


Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jest z płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano.

Ten podatek wzrośnie do 2000 zł miesięcznie


Podatek od automatów o niskich wygranych wyniesie 2 tys. zł miesięcznie od każdego urządzenia - przewiduje opublikowany na stronie internetowej resortu finansów projekt ustawy o grach hazardowych. Zgodnie z nim, automaty będą mogły działać do czasu wygaśnięcia udzielonych zezwoleń, nowe koncesje nie będą wydawane.

Nowicki: 8 proc. inwestycji w kraju to ochrona środowiska


8 proc. wszystkich inwestycji w kraju to przedsięwzięcia w ochronę środowiska. Rocznie trafia na ten cel 2 mld euro - podał minister środowiska prof. Maciej Nowicki. W ciągu ostatnich 20 lat na ochronę środowiska trafiło ponad 100 mld zł - dodał.

WIG20 spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 75 spółek, 251 spadł, 29 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Bogaty, czyli złodziej


Blisko 80 proc. Polaków chce, by państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów, alarmuje "Gazeta Wyborcza" w oparciu o sondaż PBS DGA.

Phelps: Polska gospodarka potrzebuje innowacji


Polska gospodarka potrzebuje innowacji - uważa laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Edmund Phelps. Uczestnik Światowego Forum Ekonomicznego w Davos docenia fakt, że nasz kraj zdołał obronić się przed kryzysem, ale podkreśla, że tylko wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pomoże stworzyć atrakcyjną gospodarkę.

Upadniesz we własnym mieszkaniu


Każdy konsument tylko jeden raz będzie mógł - bez względu na przyczynę - ogłosić upadłość i oddłużyć się, ale jeżeli dłużnik wykona plan spłaty wierzycieli, to sąd nie odbierze mu mieszkania - to pomysły komisji Przyjazne Państwo na zmiany w ustawie o upadłości konsumenckiej, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Spadki w ślad za Chinami


Wydarzenia ostatnich dni na światowych rynkach finansowych sprawiają, że włos jeży się na głowie. Nerwowe przeciąganie liny przez inwestorów trwa w najlepsze, dobre dane makro szybko dyskontowane są słabymi, podobnie zresztą jak lepsze wyniki spółek słabszymi. W poniedziałek mieliśmy do czynienia z silnymi spadkami zarówno cen akcji, jak i surowców oraz ze wzmocnieniem dolara i jena. Wczoraj sytuacja uległa odwróceniu o 180 stopni, a dziś przewagę znów zdobyły niedźwiedzie, o czym zdecydowały przede wszystkim wydarzenia w Chinach.

BGK inaugurował Program Rozwoju Obszarów Wiejskich


Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał trzy pierwsze umowy wyprzedzające na finansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013.

W środę sesja na GPW powinna rozpocząć się od wzrostów


Dziś sesja w Warszawie powinna zacząć się od wzrostów. Najważniejsze jednak jest to, co wydarzy się w kolejnych godzinach handlu. Prawdopodobnym scenariuszem przebiegu dzisiejszych notowań jest otwarcie powyżej wczorajszego zamknięcia a następnie stopniowe schodzenie indeksów w dół szczególnie w końcówce notowań.

Pogorszenie wskazań


Wczorajsza sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów i w dalszym ciągu mocniej tracą akcje małych i średnich spółek. W statystyce uwagę przykuwa zestawienie spółek rosnących i spadających, gdzie zaledwie 25 walorów odnotowało wzrost, natomiast aż 329 zamknęło się na niższym poziomie, co oznacza, iż szerokość rynku wyniosła 13:1 na rzecz spółek zniżkujących.

Mało chętnych na zwrot akcyzy od aut


Podatnicy tylko sporadycznie składają w urzędach celnych wnioski o zwrot akcyzy, zapłaconej od samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy - wynika z sondy "Gazety Prawnej".

W USA mniej pracy... i bezrobotnych


Stopa bezrobocia w USA w styczniu spadła nieoczekiwanie do 9,7 proc. z 10,0 proc. w grudniu 2009 - podał w piątek amerykański Departament Pracy. To najlepszy wynik od sierpnia ubiegłego roku.

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.