Minister: Strajk pilotów uderzy w turystykę


Portugalski minister gospodarki Jose Vieira da Silva ostrzegł we wtorek, że zaplanowany od piątku do końca miesiąca strajk pilotów uderzy w przemysł turystyczny, osłabiony zeszłorocznym spadkiem liczby turystów odwiedzających kraj. Piloci TAP chcą wyższych płac.

Gazprom rozpoczął negocjacje z Gas-Tradingiem na temat ewentualnego wykupienia od tej spółki 2 proc. akcji EuRoPol Gazu, właściciela polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa - informuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti". Już po raz szósty portal wynagrodzenia.pl podjął się dostarczenia użytkownikom Internetu danych na temat zarobków Polaków. Każdy uczestnik badania może sprawdzić swoją wartość na rynku pracy - po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego przez siebie stanowiska. W najbliższą sobotę i niedzielę Narodowy Bank Polski organizuje po raz siódmy dni otwarte - informuje NBP. Zwiedzający siedzibę banku centralnego będą mogli potrzymać sztabę złota, otrzymają też brykiet ze zmielonych banknotów.Mimo wielu negatywnych emocji towarzyszących pierwszej sesji tego tygodnia na naszym parkiecie, nie doprowadziła ona do żadnych rozstrzygnięć. WIG utrzymał się ponad krótkoterminowym wsparciem, jakie wyznacza zamknięcie z 5 sierpnia, znajdujące się na wysokości 34,7 tys. pkt. KGHM Polska Miedź podpisał z trzema bankami umowę Programu Emisji Obligacji, w ramach którego wyemituje obligacje o łącznej wartości do 500 mln zł. Środki pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności spółki - poinformowała spółka w komunikacie. Od początku dzisiejszych notowań warszawski parkiet kontynuuje ruch w dół, jaki z jednosesyjną przerwą trwa od ubiegłej środy. Dziś w początkowej fazie WIG traci 2,5 proc. i zbliża się na 400 pkt do ważnego wsparcia, jakie w rejonie 36 tys. pkt tworzy górna granica konsolidacji z I połowy sierpnia.

Nadwyżka w handlu strefy euro w kwietniu 2010 r. wyniosła 1,8 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec nadwyżki 4,5 mld euro w marcu - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Do niedawna można było jeszcze mówić o problemie greckim. Teraz dla wszystkich stało się chyba jasnym, iż mamy do czynienia z problemem globalnym, szczególnie dotkliwym dla całej strefy euro. Decyzje agencji S&P o obniżce ratingu dla Grecji i Portugalii wzbudziły panikę wśród inwestorów. Wczorajsza decyzja dotycząca ratingu Hiszpanii (obniżka z AA+ do AA) była już przyjęta nieco spokojniej - rynek zaczął wierzyć w pomoc. Czy to co wczoraj wydarzyło się na rynku może być punktem zwrotnym? Wiele zależy od Niemiec. Kolejna sesja w wykonaniu pojedynku popytu i podaży zakończyła się zwycięstwem niedźwiedzi. Na tle zagranicznych parkietów wypadamy blado. W samym czasie światowe giełdy odreagowały spadki z ostatnich dni. Główne indeksy wzrosły nie zważając na słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Z kolei na GPW ceny spadły już czwarty dzień z rzędu.

Cena emisyjna akcji w ofercie publicznej EKO Holding została ustalona na 7,20 zł - poinformowała spółka w komunikacie. Będzie kolejna runda polsko-rosyjskich negocjacji dot. porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. "Mamy nadzieję dogadać się w tygodniu po 5 grudnia" - dodała. Wczorajsza sesja na giełdach europejskich upłynęła w dobrych nastrojach. Wtorkowe zachowanie amerykańskich indeksów oraz wzrosty na giełdach azjatyckich sprzyjały popytowi, który zwłaszcza w początkowej fazie wczorajszych notowań przejął kontrolę na większości rynków.European stocks are primed for a pummelling on Friday, following ravaged U.S. and Asian shares, as Europe's debt crisis sent waves of dread through global markets and battered sterling and the euro. Asseco Slovakia podpisało umowę w sprawie nabycia 60 proc. akcji węgierskiej spółki Globenet Zrt. Całkowite koszty transakcji˙będą uzależnione od wyników tej spółki w latach 2010-12 i nie przekroczą 7,8 mln euro. Grupa Kęty miała w II kw. 2009 r. 20,63 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom wobec 20,96 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Jedyna droga do euro? Reformy


Reformy w zakresie polityki fiskalnej, rynku pracy oraz regulacji poprawiających warunki dla przedsiębiorczości - to zdaniem prezesa NBP konieczne działania, aby trwale spełnić kryteria umożliwiające wprowadzenie Polski do systemu ERM2, czyli przedsionka strefy euro.

Lepsze wyniki spółek z WIG20


Wyniki spółek wyraźnie pokazują, że sytuacja finansowa firm po kryzysie wraca powoli do normalności. Firma Expander przeanalizował jak kształtowały się w 2009 roku zyski firm wchodzących w skład indeksu WIG20. Sumaryczny wynik netto tych podmiotów w IV kwartale 2009 poprawił się o ponad 8 mld zł w stosunku do IV kwartału 2008. Wzrosły również rezultaty całoroczne, chociaż w znacznie mniejszym stopniu.

Dolar słabnie, ale tylko przez chwilę


Inwestorzy nadal są niezdecydowani co do ogólnego kierunku w obliczu niepewnej perspektywy gospodarczej oraz niesłabnącego problemu rządowego zadłużenia.

Zelmer wydzieli ze struktur firmy dwa oddziały


Zarząd rzeszowskiego Zelmeru podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur firmy Zakładu Silników oraz Zakładu Metalowego. Ma to związek z koniecznością zwolnienia ok. 200 pracowników i zwiększającą się automatyzacją firmy.

Niewielki przyrost uczestników OFE


Marzec przyniósł niewielki wzrost liczby uczestników w otwartych funduszach emerytalnych do poziomu 14 551 tys. W stosunku do poprzedniego miesiąca, grono tych osób powiększyło się o +6,9 tys., tj. o 0,05%. Tym samym marcowy przyrost członków OFE, podobnie jak lutowy, jest jednym z najniższych w historii działalności drugiego filara w Polsce.

Prezes NBP: Wynik NBP za 2009 r. wynosi ok. 4,166 mld zł


Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2009 r. wynosi ok. 4,166 mld zł - poinformował w środę prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Wymuszony wzrost


Nieprzerwanie od siedmiu dni warszawski indeks blue chipów kończy sesję na plusie. Wczoraj była to 0,7% zwyżka, która wyprowadziła WIG20 do 2406,55 pkt. Tym samym zrealizowała się formacja podwójnego dna (dołki z 11 i 25 lutego), której teoretyczny zasięg kończył się w tych okolicach.

NG2 rozważa emisję akcji na sfinansowanie inwestycji


NG2 rozważa emisję akcji na sfinansowanie inwestycji. Spółka w ciągu dwóch lat planuje przeprowadzić inwestycje o wartości ok. 190 mln zł - poinformował NG2 w piątkowym komunikacie.

Wielcy inwestorzy źle wróżą Grecji


Działania Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem w Grecji mogą okazać się niewystarczające. Do takiego wniosku doszło 73 proc. globalnych inwestorów, ankietowanych przez agencję Bloomberga. Kolejnych 35 proc. uznało, że strefa euro zacznie się rozpadać.

Czy dziś w Warszawie będzie korekta?


Impet wzrostów nie traci na mocy, i po wczorajszej sesji WIG20 znajduje się na rocznym maksimum wynoszącym 2348.65 pkt. Podobnie zachowują się giełdy w USA, które znajdują się na swoich maksymalnych poziomach.

Blogerzy nadal wolni


- Blogi internetowe nie będą traktowane jako publikacje prasowe, co jednoznacznie przekreśla kwestie ich rejestracji - to najważniejsza poprawka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do nowej ustawy o prawie prasowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

OFE PZU "Złota Jesień" ma poniżej 5 proc. w Budimeksie


Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" zmniejszył udział w Budimeksie z 5,002 proc. do 4,74 proc. - podał Budimex w czwartkowym komunikacie.

Zysk netto Getinu w IV kw. '09 wyniósł 46,4 mln zł, wobec konsensusu 27 mln zł


Zysk netto grupy Getin Holding w czwartym kwartale 2009 roku 46,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zysk okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 27 mln zł.

Jak zarabiają szefowie firm


Agencja AP przedstawiła w poniedziałek listy najlepiej i najgorzej opłacanych prezesów amerykańskich firm.

5 mld zł od firm na emerytury


Aktywa pracowniczych programów emerytalnych wzrosły w zeszłym roku o 1,39 mld zł i wynoszą prawie 5 mld zł - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego przygotowanego dla "Parkietu". Oznacza to ponad 38-proc. wzrost.

Grecja - cięcia - protesty


W Grecji ma się dzisiaj zakończyć pierwszy z zapowiadanych strajków urzędników celnych i skarbowych. Protestują oni przeciwko cięciom płac, podwyżce podatków i podniesieniu wieku emerytalnego.

Największy wzrost inwestycji mieszkaniowych od ponad 2 lat


Nowe inwestycje mieszkaniowe rosły w marcu w tempie ponad 44 proc. rok do roku - wskazują najnowsze dane GUS. To największy wzrost od lutego 2008 roku i jednocześnie jaskółka ożywienia na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Tusk powalczy o komisarza i dotacje


17 września w Brukseli Donald Tusk spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso. Pisze o tym "Dziennik", według którego szef polskiego rządu będzie chciał zarezerwować dla polskiego kandydata tekę w Komisji, związaną ze sprawami budżetowymi Unii.

Podrożeją papierosy. Sejm uchwalił zmiany w akcyzie


Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o akcyzie, przewidującą wzrost podatku od papierosów. W 2010 r. akcyza wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze.

Gazprom: z Białorusią trwają kontakty, nie rozmowy


Rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyjaśnił w poniedziałek, że koncern podtrzymuje obecnie kontakty z Białorusią, ale nie toczą się negocjacje. "Nie ma przedmiotu rozmów, bo kwestia jest tylko jedna - spłacenie długu" - powiedział rzecznik.

Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zgodzili się na zamianę części akcji imiennych na zwykłe


Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zdecydowali w poniedziałek o zamianie 8.082.499 akcji imiennych serii D na akcje zwykłe. Zygmunt Solorz-Żak, który poprzez spółkę Polaris jest właścicielem tych akcji, nie ma na razie planów ich sprzedaży.

Gomułka: wzrost bezrobocia to efekt m.in. ostrej zimy


Środowe dane GUS dotyczące wzrostu bezrobocia w lutym to efekt m.in. ostrej zimy w tym roku, miała ona również niekorzystny wpływ na wyniki sprzedaży detalicznej - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Za niezapłacony czynsz trafisz na czarną listę


Drżyj, drobny dłużniku. Większy dłużniku - także. Teraz trafić na czarną listę trafić będzie dużo łatwiej - a wtedy będą kłopoty przy kredycie, umowie abonamentowej na telefon i podobnych sytuacjach. Wystarczy zaległość dwustu złotych, by skomplikować sobie życie.

Trudna decyzja Niemiec


Do niedawna można było jeszcze mówić o problemie greckim. Teraz dla wszystkich stało się chyba jasnym, iż mamy do czynienia z problemem globalnym, szczególnie dotkliwym dla całej strefy euro. Decyzje agencji S&P o obniżce ratingu dla Grecji i Portugalii wzbudziły panikę wśród inwestorów. Wczorajsza decyzja dotycząca ratingu Hiszpanii (obniżka z AA+ do AA) była już przyjęta nieco spokojniej - rynek zaczął wierzyć w pomoc. Czy to co wczoraj wydarzyło się na rynku może być punktem zwrotnym? Wiele zależy od Niemiec.

Skoro rodzisz - załóż firmę


Warto założyć firmę tuż przed urodzeniem dziecka. Biznesmenka może dostać prawie 6 tys. zł zasiłku i ZUS nie ma prawa tego zakwestionować, informuje "Rzeczpospolita".

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.