Prezydent: Dyskusja o finansach bez dogmatów


Niski dług publiczny nie jest gwarancją na uniknięcie kryzysu, ale jego narastanie w szybkim tempie jest bardzo niebezpieczne - taki pogląd wyraził prezydent Lech Kaczyński, rozpoczynając posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Na spotkanie zaproszono ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która z powodu kryzysu od maja nie wydobywała węgla w piątki, będą musieli odrobić "postojowe". Wystarczy jednak, że odpracują poszczególne dni, a nie - jak się obawiano - całe miesiące, kiedy mieli wolne piątki. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował w sobotę w Bratoszewicach (Łódzkie), że od listopada 2007 r. resort podpisał umowy na budowę 1226 km dróg krajowych, w tym na 601 km autostrad. Premier Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że jego rząd popiera współpracę amerykańsko-rosyjską w wydobyciu ropy naftowej na Morzu Czarnym. Tego dnia Chevron i Rosnieft podpisały umowę o eksploatacji ropy z szelfu w pobliżu Noworosyjska.Jak zwykle, w drugi piątek miesiąca podejmę próbę zinterpretowania wykresu przez pryzmat zasady fal Elliota. Ostatni tydzień zakończył się wzrostem, a WIG wytyczył nowe, średnioterminowe maksimum na 41241 pkt. Będzie taniej i szybciej - rząd pracuje we wtorek nad założeniami nowelizacji ustawy o KRS. Rejestr już niebawem ma być dostępny przez internet, podobnie ma stać się z księgami wieczystymi - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż. Nowe przepisy znacznie ułatwią postępowania sądowe i administracyjne. Zniszczenia w środowisku morskim Zatoki Meksykańskiej po spowodowanym wybuchem platformy wiertniczej wycieku ropy mogą przynieść gospodarce miliardowe straty - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Spółka Polskie LNG, powołana do budowy i eksploatacji terminala skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, podpisała w piątek umowę związaną z pozyskiwaniem unijnego dofinansowania dla tej inwestycji w wysokości 456 mln zł.

Analitycy Millennium DM w raporcie z 5 stycznia podtrzymali rekomendację "kupuj" dla Kogeneracji, wyznaczając cenę docelową dla akcji tej spółki na 102,80 zł. Rząd chce, by od lipca przyszłego roku za przejazd autostradowymi obwodnicami płacili kierowcy ciężarówek, a w dalszej kolejności opłata pobierana byłaby od samochodów osobowych. Tymczasem samorządowcy protestują przeciwko wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicami miast.

PZ Cormay szacuje, że przychody grupy w 2009 roku wyniosą między 35 a 40 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Tomasz Tuora. Za nami spokojny weekend, ponieważ nie pojawiły się żadne niespodziewane informacje. Według Allianz Global Investors, inwestorzy powinny wziąć pod uwagę Chiny przy alokacji aktywów. Obecnie alokacje w Chinach stanowią większa część alokacji w Azji i rynkach wschodzących. W nadchodzących latach, jak podaje Allianz Global Investors, Chiny mogą stać się potężną klasą aktywów dla inwestorów i być w stanie rozporządzać własnym portfelem inwestycyjnym.Obecny tydzień jest kolejnym, w którym nie ma zbyt wiele istotnych publikacji makroekonomicznych. To sprzyja falowaniu nastrojów na rynkach finansowych, ale przemawia przeciwko rozstrzygnięciom niepewnej sytuacji. Zresztą widać też, że inwestorzy mają trudność z jednoznaczną interpretacją pojawiających się wiadomości. 90 proc. polskich firm mogły w 2009 r. dotknąć nadużycia ze strony ich pracowników - informuje "Parkiet" w oparciu o badanie, jakie w blisko 500 przedsiębiorstwach w Polsce przeprowadziła międzynarodowa grupa Euler Hermes. Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,16 proc. i wyniósł 10.284,96 pkt.

PKN ma potencjalnych partnerów do budowy bloku energet., może też zbudować go sam


PKN Orlen ma kilku potencjalnych partnerów, z którymi mógłby budować blok energetyczny, ale nie wyklucza, że sam zrealizuje ten projekt - powiedział dziennikarzom Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu. Chodzi o gazowy blok energetyczny we Włocławku o mocy 460 MW.

Znowu dodatnia sesja na GPW


Sesja w USA była pozytywna, od rana napływały dobre informacje w sprawie Grecji, a więc na GPW przystąpiono do kupowania akcji. WIG20 otworzył się wzrostową luką w okolicach oporu na 2575 pkt. i było bardzo prawdopodobne, iż po raz kolejny byki spróbują sobie poradzić z tą strefą.

Specjaliści: Złoty stabilny


Porozumienie ministrów finansów Unii Europejskiej w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro będących w potrzebie, o wartości 750 mld euro, poprawiło nastroje tylko na chwilę. We worek złoty ustabilizował się na poziomach z poniedziałku.

Komu dywidenda z PZU?


12,75 mld zł - tyle łącznie PZU wypłaci swoim akcjonariuszom. Na liście do wypłaty dywidendy są m.in. dwie firmy należące do grupy JP Morgan, firma i fundacja byłego boksera Dariusza Michalczewskiego oraz wydawca "Gościa Niedzielnego".

Poziom 2200 pkt magnesem


Pierwsze publikacje wyników za IIIQ'09 roku okazały się lepsze od rynkowego konsensusu choć należy przyznać, że nie wyglądają one imponująco. Umownie sezon wystartował dzięki wynikom Alcoa.

Posłowie zajęli się projektem dot. trudnych kredytów mieszkaniowych


Kredytobiorcom, którzy przez 20 lat regularnie spłacają długoterminowe kredyty mieszkaniowe, po tym okresie będą umorzone odsetki wobec banków - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Wynik Next lepszy od prognoz


Wynik spółki odzieżowej Next okazał się lepszy od prognoz publikowanych przez samą spółkę.

Apator miał w I półr. 9,3 mln zł zysku netto


Apator miał w pierwszym półroczu 2009 roku 9,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. To o 36 proc. gorzej niż przed rokiem, ale lepiej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 8,8 mln zł zysku netto.

W Małopolsce powstanie szlak agroturystyczny dla rodzin z dziećmi


Gospodarstwa agroturystyczne przyjazne dla rodzin z dziećmi - to kolejna oferta, którą władze województwa małopolskiego chcą stworzyć, by zachęcić turystów do odpoczynku w regionie.

MSWiA: najwięcej ziemi kupują Niemcy, Ukraińcy i Holendrzy


Najwięcej nieruchomości w Polsce nabywają Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Rosjanie i Austriacy - wynika z przyjętego w piątek przez Sejm sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji za rok 2009. Najczęściej cudzoziemcy kupują na Śląsku i Mazowszu.

Coca-Cola Upgrades Stake In UK Smoothie Maker Innocent


Coca-Cola Co. has increased its stake in U.K. smoothie maker Innocent to 58%, as the U.S. giant continues its effort to grow its noncarbonated drinks business.

ConocoPhillips Ramps Up Efforts In Caspian Sea -Bloomberg


ConocoPhillips (COP) is ramping up oil development efforts in the Caspian Sea off the coast of Turkmenistan in a fresh effort with Mubadala Development Co., after a plan to team up with Lukoil (LUKOY, LKOH.RS) on the Russian side of the Caspian didn't succeed, according to a Bloomberg report on Tuesday.

Fiat najlepiej trzyma się drogi w kryzysie


W tym roku z polskich fabryk samochodowych wyjedzie w sumie 869 – 880 tys. aut, czyli o 50 – 60 tys. mniej niż przed rokiem - szacuje firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Produkcja spadła w prawie wszystkich fabrykach. Wzrosła tylko we Fiacie.

Karkosik gotów sprzedać komórki


Od kilku tygodni znany giełdowy inwestor Roman Karkosik prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem dla NFI Midas - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".

Gniew natury i ludzka głupota kosztowały 52 mld dol.


Naturalne katastrofy oraz te spowodowane działaniem człowieka kosztowały w 2009 roku 52 miliardy dolarów - wynika ze wstępnych szacunków największej firmy reasekuracyjnej świata Swiss Re. 24 miliardy z tej kwoty było ubezpieczonych.

Rozpoczął się remont gazociągu jamalskiego


We wtorek rozpoczęła się planowana konserwacja i naprawa gazociągu jamalskiego - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Gazprom. Rzeczniczka prasowa spółki polskiego operatora Gaz-System Małgorzata Polkowska zapewniła, że nie będzie to miało wpływu na dostawy gazu do Polski.

Ford zwiększa sprzedaż w najszybszym od 1977 tempie


Ford "nabrał otuchy" dzięki rezultatom kwietniowej sprzedaży na rodzimym rynku w USA, która przewyższyła zeszłoroczne wyniki oraz dzięki przychodom w pierwszym kwartale, które również odnotowały wzrost, oznajmił szef koncernu na obie Ameryki.

Byki grzęzną w piasku


Wczorajsze wyciągnięcie indeksów amerykańskich w końcówce sesji i względny spokój w Europie od rana był tym, co tygrysy na warszawskim parkiecie lubią najbardziej.

Rynek czeka na decyzję FOMC


Blisko 1% spadkiem zakończyły się wczoraj notowania głównego indeksu warszawskiej giełdy.

Droższa ropa winduje indeksy


Wall Street zakończyła w czwartek sesję zwyżkami, głównie za przyczyną korekty cen ropy naftowej.

Wydatki na prace rozwojowe w świetle zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych


W dniu 22 maja 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587), która wprowadziła m. in. zmianę zasad zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatników na tzw. prace rozwojowe. Zmiana dotyczyła treści art. 15 ust. 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej jako ustawa o CIT).

PZU: Przypadnie 30 akcji a osobę


Na 30 sztuk Ministerstwo Skarbu wstępnie ustaliło maksymalną liczbę akcji PZU, którą będzie mógł kupić indywidualny inwestor - dowiedziała się gazeta "Parkiet".

Fed nie powinien mówić stale nie


- Retoryka Fedu mówiąca o utrzymywaniu stóp procentowych na obecnych niskich poziomach przez "wydłużony okres czasu" powinna zostać zmieniona, ponieważ zbyt ogranicza ona pole manewru amerykańskiego banku centralnego - uważa James Bullard, przewodniczący oddziału Fedu z Saint. Louis.

Prąd zdrożeje najwyżej o kilkanaście procent


Urząd Regulacji Energetyki nie godzi się na podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych zaproponowane przez firmy sprzedające energię - zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna".

Sesja na GPW może zacząć się od niewielkich spadków


Czwartkowa sesja na GPW, po silnym wzroście dzień wcześniej (WIG20 +1,9 proc.), może rozpocząć się od niewielkich spadków. Ujawniony wczoraj brak determinacji popytu, gdy po wysokim otwarciu warszawski parkiet praktycznie zamarł w bezruchu, jak również obawy o realizację zysków na Wall Street (S&P500 znajduje się tuż poniżej psychologicznego oporu 1100 pkt.), sugerują takie właśnie otwarcie.

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.