Słowacja pozwała Gazprom przed sąd arbitrażowy w Paryżu


Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, słowacki operator gazowy Slovensky Plynarensky Priemysel pozwał Gazprom przed sąd arbitrażowy w Paryżu, przed którym domaga się odszkodowania za straty poniesione w wyniku wstrzymania dostaw gazu w styczniu ubiegłego roku.

Cooperation in the field of renewable energy and the construction sector and the development of investment activities of Polish and Spanish companies were the main issues discussed by Deputy Minister of Economy Adam Szejnfeld during his visit to Spain. On 12–13 September this year the Ministry's Secretary of State visited Zaragoza and Madrid. Szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski boi się kryzysu, chociaż jego firma ma tak dużo gazu, że jesienią ograniczyła jego import. Nawet 500 tys. odbiorców na Mazowszu mogło zostać pozbawionych w środę dostaw energii. Najgorsza jest sytuacja w Otwocku; energii elektrycznej pozbawieni są także mieszkańcy Mińska Mazowieckiego, Garwolina, Sokołowa, Siedlec, Wyszkowa, Góry Kalwarii, Wołomina i Józefowa.Brazylia poinformowała o wszczęciu z dniem 31 lipca 2009 r. przeglądu wygaśnięcia środków ochronnych przed nadmiernym importem m.inn. z UE wiórków kokosowych (desiccated coconut). Japońskie linie lotnicze Japan Airlines (JAL), w których prowadzony jest obecnie wielki program restrukturyzacji, rozważają zlikwidowanie 5 tys. miejsc pracy w ciągu trzech lat - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo, powołując się na bliżej niesprecyzowane źródła z branży lotniczej. Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

Kłopoty z Warsetem uniemożliwiły planowy start notowań na warszawskiej giełdzie, ale można przypuszczać, że wzorem europejskich rynków dzisiejszy dzień będzie stał pod znakiem zwyżek.

- Dotychczasowy kierownik działu zatrudnienia w kopalni "Pniówek" Artur Wojtków zostanie nowym wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ds. zatrudnienia, płac i polityki społecznej - z wyboru załogi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłoszenie w br. przetargów na ok.400 km dróg ekspresowych - poinformował w poniedziałek rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj. Dyrekcja chce, aby na EURO 2012 r. można było korzystać z ok. 1,8 tys. km ekspresówek. Kurs złotego ustabilizował się. W czwartek handlowany będzie w przedziale 4,06-4,09 za euro, zaś w przyszłym tygodniu 4,05-4,11 - prognozują analitycy. Pod koniec stycznia 2010 roku na jedyny koncert przyjedzie do Polski holenderska formacja The Gathering.Ministerstwo Skarbu chce, żeby Deutsche Borse poprawiło swoją ofertę zakupu warszawskiej giełdy. Niemcom dano czas tylko do piątku Renault i Daimler chcą wspólnie utworzyć alians. Obydwa koncerny zamierzają wymienić się maksymalnie 10-proc. pakietem własnych akcji i rozpocząć wspólną produkcję małych samochodów osobowych. Do rozmów chce się też włączyć Nissan. Gdyby rozmowy się powiodły, to Daimler-Renault-Nissan zostałby trzecim producentem aut na świecie po Volkswagen-Suzuki i Toyota Motor Co. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w myśl której kancelarie prawne oferujące pomoc w uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela miałyby trafić pod kuratelę Komisji Nadzoru Finansowego - pisze "Gazeta Wyborcza".

ZWZ Wawelu zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 10,0 zł na akcję z zysku za 2009 r.


1,6 mld dolarów zapłacił do tej pory brytyjski koncern BP za usuwanie skutków wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, a to dopiero początek. Brytyjski koncern dotkliwie odczuje skutki awarii platformy wiertniczej

MF: nowela ustawy o cenach ma zmniejszyć obowiązki firm


Firmy nie będą musiały określać tzw. szczegółowej charakterystyki jakościowej towarów ani obniżać cen w przypadku, gdy towar ich nie posiada - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o cenach przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

WIG20 rośnie o 1,5% w czwartek, może testować 2.502 pkt za kilka dni


W Wielkiej Brytanii w lutym 2010 r. zanotowano największy wzrost sprzedaży detalicznej od maja 2008 r.

Close Brothers zamierza sfinalizować akwizycję w sektorze FMCG w 2010 r.


Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 3,11 proc. do 20.288,40 pkt. (PAP)

GUS: bezrobocie w październiku wyniosło 11,1 proc.


Bezrobocie w październiku wyniosło 11,1 proc. wobec 10,9 proc. we wrześniu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Biegły zajmie się sprawą wycieku poufnych informacji z PGNiG


Prokuratura powołała biegłego, który najpóźniej za dwa miesiące przedstawi opinie odpowiedającą na pytanie, czy w PGNiG doszło do ujawnienia informacji poufnych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Rząd Łotwy wyznaczył termin przyjęcia euro na 2014 rok


Royal Dutch Shell spodziewa się, że w 2010 roku warunki makroekonomiczne pozostają trudne dla światowego rynku ropy naftowej i gazu, a w długim terminie ceny ropy będą poruszać się w przedziale 50-90 USD za baryłkę. Spółka zapowiada ograniczenie obecności w segmencie rafineryjnym i zamierza kontynuować redukcję kosztów - poinformował prezes Royal Dutchy Shell Peter Voser.

Złoty kontynuuje umocnienie, może testować poziom 4,10 za euro


\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\" Szwajcarski parlament odrzucił umowę, która przewidywała przekazanie Stanom Zjednoczonym nazwisk osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych amerykańskim urzędom skarbowym.

Boni :wzrost PKB w III kw. 1,2-1,5 proc.; w całym '09 co najmniej 1 proc.


Operatorzy nie utrudniają przenoszenia numerów telefonów komórkowych do innych sieci - wynika z kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej operatorzy komórkowi dostosowali się do obowiązujących przepisów.

To nie my, to Stalexport Autostrada Małopolska podnosi opłaty


Tak twierdzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która winą za wzrost opłat na autostradzie A4 obarcza Stalexport Autostrada Małopolska SA (SAM). Ponadto Generalna Dyrekcja uważa, ...

Mamy szansę na rynek energii


Mikael Lundin, szef Nord Pool Spot w rozmowie z „Pulsem Biznesu” ocenia, że ostanie zmiany w prawie energetycznym mogą pomóc w rozwoju rynku energii w naszym kraju, ale Polska powinna zdobyć się na kolejny krok na tej drodze. Rozmówca „PB” odnosi się też do kwestii powołania drugiej giełdy energii w naszym kraju.

Koelner miał 8,77 mln zł straty netto w IV kw. 2009 r., spadek o 29,5% r/r


Na miesiąc przed wygaśnięciem układu zbiorowego PLL LOT w spółce trwają prace nad trzema różnymi dokumentami. Od ich ostatecznej wersji zależeć będą dalsze zwolnienia oraz wynagrodzenia pracowników - poinformował PAP rzecznik spółki Andrzej Kozłowski.

Praca na urlopie wychowawczym: oświadczenie pracownika


Przyjrzyjmy się następującej sytuaji: W związku z uzyskaniem informacji, że pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym dorabia sobie na podstawie umów zlecenia, zażądaliśmy od niej złożenia stosownych wyjaśnień. Ta jednak odmówiła, twierdząc, że żaden przepis Kodeksu pracy nie nakłada na nią takiego obowiązku. Jak w tej sytuacji mamy postąpić?

Płaca minimalna od stycznia 2011 r. to 1386 zł


Rząd zgodził się we wtorek na podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2011 r. Ustalenie nowej kwoty oznacza wzrost o 5,2 proc.

NBP i MinFin podpisały wniosek o wznowienie linii kredytowej z MFW


Grupa Lotos obniżyła nieznacznie ceny paliw - poinformowało w środę biuro prasowe spółki. O złotówkę na tysiąc litrów spadła cena benzyny bezołowiowej 95 i 95AL oraz benzyny bezołowiowej 98.

Motocykliści ponownie protestowali ws. opłat za autostradę


Ponad stu motocyklistów, wspieranych przez niektórych kierowców innych pojazdów, po raz kolejny protestowało w piątek wieczorem przeciwko pobieraniu od nich opłat za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem. Motocykliści nie chcą płacić za przejazd tyle, ile kierowcy samochodów. Oczekują obniżenia lub zniesienia opłat dla ich pojazdów.

Litwa, Łotwa i Kaliningrad dotknięte przez wichury


Litwa, Łotwa i obwód kaliningradzki Rosji zostały dotknięte silnymi wichurami, zrywającymi sieci elektryczne i wyrywającymi drzewa.

MSP może ponowić próbę sprzedaży akcji spółki Enea w 2009 r. po wycofaniu się RWE


Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zawarte zostanie porozumienie między Urzędem Komunikacji Elektronicznej a Telekomunikacją Polską ws. podziału spółki na cześć hurtową i detaliczną, stawek hurtowych oraz inwestycji - poinformowała w środę PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Rządowy zespół znów zajmie się porozumieniem gazowym


Za kilka dni działający przy premierze zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego w związku z informacjami o zasobach gazu łupkowego zajmie się ponownie sprawą polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego – donosi „Rzeczpospolita”.

"Parkiet": Kiedy czyjeś znaczy moje


90 proc. polskich firm mogły w 2009 r. dotknąć nadużycia ze strony ich pracowników, informuje "Parkiet" w oparciu o badanie, jakie w blisko 500 przedsiębiorstwach w Polsce przeprowadziła międzynarodowa grupa Euler Hermes.

Halo, tu minister skarbu


Do PKO BP i Poczty Polskiej dzwoniły osoby podszywające się pod ministra Aleksandra Grada. Sprawą zajmuje się ABW

Duńczycy budują energooszczędną miejscowość


Duńska gmina Egedal realizuje plan, który ma na celu stworzenie energooszczędnej miejscowości – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

BDM obniżył rekomendację 'trzymaj" dla Grupy Kęty, wycena 118,7 zł


Złoty umacniał się dynamiczne we wtorek oraz w środę. Kurs euro-złotego wyniósł w czwartek na otwarciu 4,1300. Zdaniem analityków, powrót krajowych inwestorów może dać sygnał do odreagowania i osłabienia się złotego w okolice 4,15-20 za euro. W czwartek nie powinno dojść do większych zmian rentowności krajowych obligacji.

Kierowca bez wyobraźni


Nie można inaczej nazwać postępowania kierowcy zatrzymanego przez inspektorów WITD w Katowicach. W punkcie kontrolnym w Wodzisławiu Śląskim na odcinku drogi krajowej nr 78 – zatrzymali ...

Chiny: Po decyzji banku centralnego juan najsilniejszy od 5 lat


Kurs juana w stosunku do dolara jest najmocniejszy od lipca 2005 roku - to efekt sobotnich zapowiedzi chińskich polityków, którzy obiecali, że kurs waluty będzie kształtowany bardziej elastycznie

Zapraszam do mojego gabinety psychologa w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli potrzebny ci jest psycholog Piotrków Trybunalski zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego gabinetu psychologicznego. Jako psycholog Piotrków Trybunalski pracuję od wielu lat i przyjmuję moich pacjentów w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Posiadam wieloletnie doświadczenie pracując jako psycholog Piotrków Trybunalski i od początku mojej praktyki jako psycholog Piotrków Trybunalski pomogłem już wielu pacjentom. Swoich pacjentów jako psycholog Piotrków Trybunalski przyjmuję zarówno prywatnie jak i w placówkach państwowych.